piątek, 10 lipca 2020

Zastosowanie cynamonu w ziołolecznictwie

Cynamon to przyprawa wręcz nieodzowna w kuchni. Łasuchom z pewnością trudno byłoby sobie wyobrazić jabłecznik, szarlotkę, piernik czy korzenne ciasteczka pozbawione charakterystycznego, cynamonowego posmaku, podobnie jak miłośnikom zimowych, rozgrzewających napojów - jego brak w herbacie czy grzańcu. Cynamon, pozyskiwany z kory tropikalnych drzew, to również znany i stosowany już w starożytności ludowy środek na niestrawność, cukrzycę i infekcje bakteryjne.


Cynamon na niestrawność

Olejek eteryczny i wyciągi wodne z kory cynamonowca tradycyjnie zalecane są przez medycynę ludową osobom uskarżającym się na problemy gastryczne objawiające się m.in. wzdęciami, kolkami, refluksem, skurczami żołądka i jelit oraz powodowanym przez nie w konsekwencji brakiem łaknienia. Dzięki swoim antyseptycznym właściwościom łagodzą nieżyty żołądka i jelit, zmniejszają dolegliwości będące wynikiem biegunek i chronią przed zatruciami pokarmowymi, jak również sprzyjają ogólnej regulacji procesów trawienia. Spożywanie preparatów na bazie cynamonu polecane jest także osobom ze zdiagnozowaną chorobą wrzodową żołądka, gdyż cynamon nie podrażnia błon śluzowych, a jego bakteriobójcze działanie sprzyja gojeniu ewentualnych ognisk zapalnych.

Cynamon dla diabetyków i na odchudzanie

Prowadzone badania naukowe potwierdziły, że regularne spożywanie wyciągów z kory cynamonu zawierających olejek cynamonowy przez osoby chore na cukrzycę typu 2 przyczyniły się do obniżenia poziomu glukozy we krwi, natomiast u osób cierpiących na insulinoodporność uwrażliwiły organizm na działanie enzymów trzustkowych. Jednocześnie u wszystkich badanych osób stwierdzono ustabilizowanie poziomu trójglicerydów, cholesterolu LDL i cholesterolu całkowitego w zalecanych normach medycznych. Medycyna ludowa zaleca włączenie cynamonu do codziennej diety w ramach profilaktyki cukrzycy oraz chorób sercowo-krążeniowych, tym bardziej, że przyprawa może także pomagać w obniżaniu ciśnienia tętniczego krwi. Ze względu na swoje właściwości bywa zalecana wspomagająco osobom na diecie odchudzającej, ponieważ regulując gospodarkę cukrową organizmu ogranicza apetyt na słodkie przekąski.  

Cynamon na infekcje

Olejek cynamonowy posiada właściwości silnie bakteriobójcze, przeciwwirusowe i antygrzybiczne. Działa toksycznie na pierwotniaki i grzyby drożdżakowe, jak również, stosowany zewnętrznie, pomaga w zwalczaniu pasożytów skóry (wszy, pcheł, itp.) oraz odstrasza owady, chroniąc ciało przed np. ukąszeniami komarów. Wykazuje skuteczność wobec bakterii Gram-dodatnich takich jak np. gronkowiec złocisty czy paciorkowiec kałowy, oraz wielu bakterii Gram-ujemnych, np. pałeczki okrężnicy i pałeczki zapalenia płuc, a także bakterii beztlenowych. Z kolei aldehydy obecne w korze cynamonu obniżają gorączkę towarzyszącą chorobom i wykazują właściwości przeciwzakrzepowe. Działając wspólnie z polifenolami przyczyniają się do ograniczenia stanów zapalnych toczących się w organizmie oraz hamują negatywny wpływ wolnych rodników na komórki ciała, co przekłada się na obniżenie ryzyka zachorowania na nowotwory.

Cynamon na choroby mózgu i układu nerwowego

Według tradycyjnej medycyny ludowej, wyciągi z kory cynamonu zalecane są osobom z podwyższonym ryzykiem zapadnięcia na choroby wieku starczego związane z degeneracją układu nerwowego. Substancje czynne obecne w olejku cynamonowym chronią otoczki nerwów przed niszczeniem, dzięki czemu pozwalają zachować prawidłowe, nieopóźnione reakcje organizmu na bodźce nerwowe płynące z otoczenia, jak również hamują odkładanie złogów proteinowych w mózgu, co medycyna konwencjonalna wiąże z występowaniem takich chorób jak choroba Alzhaimera lub Parkinsona.

Przeciwwskazania do stosowania cynamonu

Przeciwwskazaniem do stosowania cynamonu cejlońskiego jest uczulenie na tę przyprawę. Cynamonu cejlońskiego nie powinny spożywać kobiety w ciąży, osoby chore na kamicę lub inne choroby woreczka żółciowego.

Interakcje - działania niepożądane - skutki uboczne przy stosowaniu goździków

Należy zachować szczególną ostrożność u osób cierpiących na przewlekłe choroby układu oddechowego, np. astmę lub POChP, gdyż w nadmiarze cynamon może potęgować dolegliwości związane z wymienionymi schorzeniami


DAWKOWANIE I PRZYKŁADOWE SPOSOBY UŻYCIA CYNAMONU W ZIOŁOLECZNICTWIE


Napar z cynamonu

1-2 łyżeczki mielonego cynamonu cejlońskiego zalać 1 szklanką wrzątku. Zostawić do naciągnięcia przez kwadrans. Pić 2-3 razy dziennie po 1 szklance dla ogólnego wzmocnienia organizmu. Aby skutecznie złagodzić objawy przeziębienia (np. kaszel, gorączkę), pić po pół szklanki co 4 godziny. Napar w łagodny sposób pobudza również działanie układu pokarmowego.

Nalewka cynamonowa

1 laskę kory cynamonowca wymieszać z 10 g sproszkowanego cynamonu i 150 g brązowego cukru. Zalać 1 litrem winiaku i dokładnie wymieszać. Przelać do osobnego naczynia i szczelnie zamknąć. Odstawić na 14 dni w ciemne miejsce, w tym czasie codziennie potrząsać i mieszać. Po dwóch tygodniach przesączyć przez bibułę lub ściereczkę, przelać do butelki, zakorkować i odstawić do dojrzenia na 6 miesięcy. Gotową nalewkę pić 3 razy dziennie po 1 łyżce przy niestrawności.

Napar z cynamonem dla diabetyków

50 g pokruszonej kory cynamonu wymieszać z 50 g liści morwy, naowocni fasoli,  znamienia kukurydzy i ziela rutwicy. Dokładnie wymieszać. 1 łyżkę mieszanki zalać 1 szklanką wrzątku i zaparzać pod przykryciem przez 10 minut. Odcedzić. Spożywać 2 razy dziennie po szklance naparu w profilaktyce cukrzycy oraz wspomagająco w leczeniu początkowego stadium cukrzycy typu 2. Zaleca się przyjmowanie po posiłku.

Tynktura z cynamonu

1 część kory cynamonowca zalać 5 częściami spirytusu 70%. Odstawić w ciemne miejsce na 14 dni. Po upływie tego czasu przefiltrować i zlać do butelki. Pić 3 razy dziennie po 30 kropli przy niestrawności.

Pasta do zębów z cynamonu

1 łyżeczkę mielonego cynamonu cejlońskiego wymieszać z 3 łyżeczkami sody. Do tak przygotowanej mieszanki dodawać po 1 kropli wody aż do uzyskania gęstej substancji o konsystencji pasty do zębów. Stosować do czyszczenia zębów jako środek wybielający (soda), antybakteryjny i odświeżający oddech (cynamon).


Świeże i aromatyczne ziele angielskie w postaci całych owoców jak i mielonej przyprawy dostępne jest na stronie sklepu on-line Aromatiki.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz