wtorek, 7 lipca 2020

Zastosowanie gałki muszkatołowej w ziołolecznictwie

Gałka muszkatołowa zaliczana jest do najbardziej cenionych i zarazem najdroższych przypraw korzennych na świecie. Przez wiele lat monopol na handel tą akurat przyprawą pozostawał w rękach Holendrów, którzy bazując na imporcie przyprawy z Moluków do Europy stworzyli podwaliny całego holenderskiego imperium kolonialnego. Współcześnie prowadzone badania naukowe dowiodły, że gałka muszkatołowa może być wykorzystana nie tylko kulinarnie, lecz również do celów leczniczych, a zawarte w niej tłuste oleje i olejki eteryczne wywierają istotny wpływ na ludzki organizm.


Gałka muszkatołowa na potencję

Medycyna orientalna rekomendowała stosowanie gałki muszkatołowej jako afrodyzjaka pobudzającego pożądanie erotyczne u obu płci. Według twierdzeń indyjskiej ajurwedy, olejki eteryczne obecne w orzechu muszkatołowca miały działać rozkurczająco na naczynia krwionośne w obrębie narządów płciowych zwiększając ich dokrwienie i tym samym rozpalać miłosną ekscytację. Opisanemu efektowi towarzyszy stymulacja układu nerwowego, która dodatkowo sprzyja miłosnym uniesieniom. Medycyna ludowa poleca regularne spożywanie niewielkich ilości gałki muszkatołowej mężczyznom z problemami z potencją i erekcją oraz paniom uskarżającym się na oziębłość.

Gałka muszkatołowa na zakrzepicę

Olejek eteryczny zawarty w gałce muszkatołowej wykazuje właściwości hemostatyczne. Hamuje tzw. agregację trombocytów, czyli zmniejsza krzepliwość krwi i osłabia naturalną tendencję płytek krwi do przylegania do siebie i czopowania uszkodzonych naczyń krwionośnych. Tym samym zmniejsza ryzyko tworzenia się zatorów i zakrzepów, które mogą powodować poważne konsekwencje zdrowotne. Zwiększona agregacja trombocytów bywa wynikiem chorób narządów wewnętrznych (np. śledziony lub wątroby), infekcji i stanów zapalnych toczących się w organizmie lub chorób o podłożu autoimmunologicznym. Włączenie gałki muszkatołowej do diety może wspomagać działanie leków przeciwkrzepliwych.  

Gałka muszkatołowa na odchudzanie

Medycyna ludowa zaleca stosowanie gałki muszkatołowej osobom pozostającym na diecie odchudzającej. Olejki eteryczne obecne w przyprawie poprawiają trawienie stymulując wydzielanie soków żołądkowego i żółci oraz przynoszą ulgę osobom cierpiącym na częste wzdęcia, kolki jelitowe i nadmierne wydzielanie gazów. Łagodzą problemy trawienne. Ponadto wyciągi olejowe i alkoholowe na bazie gałki muszkatołowej stymulują wydzielanie serotoniny (zwanej hormonem szczęścia) do mózgu i hamują ośrodek głodu, co ogranicza apetyt. Brak łaknienia sprzyja zmniejszeniu ilości kalorii dostarczanych do organizmu, a tym samym wspomaga proces utraty zbędnych kilogramów. Jednocześnie zwiększone wydzielanie serotoniny chroni przed pojawieniem się depresji czy przejściowych stanów obniżenia nastroju psychicznego

Przeciwwskazania do stosowania gałki muszkatołowej

Przeciwwskazaniem do stosowania gałki muszkatołowej jest ciąża i okres laktacji. Gałki muszkatołowej nie powinny spożywać dzieci poniżej 6 roku życia. Nie należy przekraczać dziennej dawki na bezpiecznym poziomie 1-2 g (dla osoby dorosłej).

Interakcje - działania niepożądane - skutki uboczne przy stosowaniu goździków

Olejki obecne w gałce muszkatołowej mogą powodować krzyżowe reakcje alergiczne u osób uczulonych na pyłki roślin zielnych. Niekorzystnie oddziałują na płód i spożywane przez kobiety w ciąży mogą prowadzić do wad rozwojowych dziecka. Spożycie nadmiernej ilości gałki muszkatołowej może powodować nudności, wymioty, konwulsje (delirium), uczucie kołatania serca, oszołomienie, halucynacje i pogłębiające się poczucie lęku. W przypadku stwierdzenia działań niepożądanych należy zaprzestać stosowania przyprawy i bezzwłocznie zasięgnąć porady lekarza


DAWKOWANIE I PRZYKŁADOWE SPOSOBY UŻYCIA GOŹDZIKÓW W ZIOŁOLECZNICTWIE


Napar z gałki muszkatołowej

1 gram rozdrobnionych orzechów gałki muszkatołowej zalać szklanką wrzącej wody (lub gorącego mleka) i pozostawić do zaparzenia pod przykryciem na 20 minut. Odcedzić. Spożywać posłodzony miodem 3 x dziennie po pół szklanki przy przeziębieniu przebiegającym z kaszlem i gorączką.

Olejek muszkatołowy

10 g orzechów gałki muszkatołowej rozdrobnić (roztłuc) i zalać 250 ml podgrzanego oleju. Schłodzić, po czym naczynie szczelnie zamknąć i odstawić w ciemne i chłodne miejsce na 14 dni. Codziennie wstrząsać. Po upływie dwóch tygodni przefiltrować i zlać do butelki. Stosować zewnętrznie do wcierania w ciało jako środek przeciwbólowy i antyseptyczny, na wysypki, egzemę i skórę zaatakowaną przez drożdżaki. Wmasowany w bolące mięśnie lub stawy łagodzi objawy reumatyzmu.


MIESZANKI ZIOŁOWE LECZNICZE Z GAŁKĄ MUSZKATOŁOWĄ


Nalewka muszkatołowa na depresję

10 g mielonej gałki muszkatołowej wymieszać z 10 g kwiatów dziurawca i 10 g mielonej kurkumy (kłącza ostryżu długiego). Zalać 200 ml spirytusu 60-70%. Odstawić do maceracji na 4 tygodnie. Po upływie miesiąca wymieszać z 500 ml wódki 40%. Pić 3 razy dziennie po 4 ml przed jedzeniem.


Orzechy gałki muszkatołowej należą do szczególnie trwałych. Prawidłowo wysuszone zachowują swoje właściwości nawet przez kilka lat - wystarczy zetrzeć je na tarce, by natychmiast wydobyć oszałamiający aromat przyprawy. W sklepie internetowym Aromatiki dostępne są w całości, zawsze świeże, pakowane po 2-3 sztuki, jak również w postaci mielonej w mniejszych i większych opakowaniach. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz